Wszystkie oferty
Obserwowane
Blog

Na naszej platformie możesz obliczyć leasing samochodu używanego dla Ciebie lub Twojej firmy. Skorzystaj z kalkulatora leasingowego całkowicie online!

mies.

%

%

Leasing pojazdu używanego nie różni się co do zasady od finansowania nowego auta.

Istnieją jednak pewne zależności, o których warto wiedzieć:

  • wiek pojazdu - nie powinien przekraczać 10 lat w momencie zakończenia umowy;
  • opłata wstępna - zazwyczaj wymagana jest minimum 10%, maksimum 45%;
Grafika Na czym opolega leasing samochodu używanego?

Dopasuj rodzaj zobowiązania do swoich potrzeb. Wyróżniamy dwa główne rodzaje leasingu:

Grafika Dowiedz się więcej o rodzajach umów

Jeśli rozważasz skorzystanie z opcji leasingu samochodu osobowego dla siebie lub dla swoich pracowników, warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty, porównać je ze sobą i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Poznaj wszystkie zalety takiego rozwiązania.

Grafika Poznaj zalety leasingu i podatki

Jeśli chcesz być na bierząco z samochodowymi nowościami, wyjątkowymi wydarzeniami, najnowszymi przepisami i informacjami, o których nigdzie się nie mówi, to zaobserwuj nas na Facebooku, Instagramie i Tiktoku. Znajdziesz tam również profesjonalne materiały stworzone przez naszych ekspertów.

Grafika promująca materiały edukacyjne

Na naszej platformie znajdzeisz wiele ofert samochodów osobowych oraz dosatwczych prosto od dealarów, komisów oraz brokerów samochodowych. Możesz szybko dopasować swoje finansowanie, wybierając dowolną formę finansowania - leasing, pożyczkę leasingową lub kredyt.

Grafika Wszystkie oferty oraz finansowania w jednym miejscu

Leasing samochodu używanego

Zakup samochodu używanego w leasingu pozwala na korzystanie z auta ze stosunkowo niewielkim przebiegiem przy jednoczesnym dostępie do wszystkich ulg przysługujących leasingobiorcy. To opcja znacznie tańsza niż kredyt lub leasing samochodów nowych, choć wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Leasing takiego samochodu niewiele różni się od finansowania samochodu nowego. 

Z finansowania pojazdu używanego skorzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Jak wygląda leasing aut używanych? Czy leasing używanego samochodu to dobry wybór?

Na czym polega leasing starszych aut?

Ogólne zasady leasingu samochodów osobowych nowych i używanych są takie same. Leasingodawca nabywa przedmiot leasingu, a następnie udostępnia go korzystającemu w zamian za uiszczanie miesięcznych rat leasingowych.

Sfinansowane auto jest własnością firmy leasingowej, ale korzystający może je wykupić po zakończeniu umowy lub automatycznie staje się jego właścicielem, w zależności od rodzaju finansowania. Decydując się na leasing, strony podpisują umowę leasingową, której elementy określają przepisy kodeksu cywilnego. Używane samochody mogą być finansowane na kilka sposobów.

Leasing operacyjny

W leasingu operacyjnym amortyzacja jest obowiązkiem finansującego. Kosztami uzyskania przychodu są rata leasingowa w całości oraz koszty użytkowania samochodu. Podatek VAT jest płatny w ratach doliczanych do każdej raty miesięcznej. Po zakończeniu umowy leasingu korzystający może zdecydować się na wykup pojazdu.

Leasing finansowy

W tym modelu to korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Kosztami uzyskania przychodu są przede wszystkim część odsetkowa raty oraz odpisy amortyzacyjne. Podatek VAT płaci się w całości z góry. W przypadku leasingu finansowego korzystający staje się właścicielem pojazdu z chwilą zapłaty ostatniej raty.

Leasing konsumencki

Ten leasing pojazdów jest przeznaczony dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Pozwala cieszyć się szeroką ofertą aut bez potrzeby angażowania znacznych środków. Osoba fizyczna nie ma możliwości dopisania wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Czy leasing na samochód używany może dotyczyć każdego pojazdu?

Używany samochód w leasingu powinien spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim sprzedający musi wystawiać pełne faktury VAT 23%. Rzadko kiedy finansujący godzą się na fakturę typu VAT marża. Oznacza to, że najłatwiej będzie skorzystać z leasingu, jeżeli sprzedający jest np. komisem lub dealerem aut używanych.

Część firm podchodzi do tego wymagania restrykcyjnie i oczekuje, że dostawcą będzie autoryzowany dealer danej marki. Inne mogą zgodzić się nawet na sprowadzenie auta z zagranicy.

Znaczenie ma też wiek samochodu. Leasing aut używanych opłaca się najbardziej w przypadku samochodów 3–4-letnich. W leasing możesz wziąć także samochody poleasingowe, czyli takie, które zostały wykupione przez poprzedniego użytkownika (firmę) lub na powrót stały się własnością finansującego.

Każda firma leasingowa stosuje własną politykę finansowania, ale można wskazać na ogólną zasadę, zgodnie z którą wiek auta wraz z okresem trwania leasingu to maksymalnie 8 lat. Jedynie dla nielicznych ofert okres ten wynosi 10 lat lub więcej.

Jakie są warunki leasingu samochodu używanego?

Szczegółowe warunki finansowania zależą od polityki konkretnej firmy leasingowej. Wstępnym kosztem leasingu samochodu używanego jest czynsz inicjalny, którego wysokość zależy m.in. od:

  • wieku samochodu;

  • okresu leasingu;

  • wartości auta;

  • źródła pochodzenia samochodu;

  • procedury finansowania (uproszczona a pełna).

Część leasingodawców przed podpisaniem umowy wymaga dokonania ekspertyzy technicznej na koszt przyszłego leasingobiorcy. Lepszym rozwiązaniem jest znalezienie firmy, która nie stawia takiego wymagania i sprawdzenie stanu technicznego samochodu we własnym zakresie. W przypadku aut używanych to szczególnie istotne, ponieważ pozwala zminimalizować ryzyko związane z transakcją.

Szukasz używanych pojazdów do swojej floty lub chcesz wymienić auto na inne? Sprawdź naszą ofertę leasingu. Zachęcamy do korzystania z kalkulatora leasingowego.

U nas weźmiesz w leasing auto, którego potrzebujesz. Nasi doradcy pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Logo MotoRata

Na naszej platformie znajdziesz dziesiątki samochodów dostępnych w leasingu, pożyczce leasingowej lub kredycie prosto od dealerów oraz brokerów.

MotoRata Sp. z o.o.

ul. Gen. Józefa Sowińskiego 4

40-018 Katowice

NIP: 9542845141

KRS: 0000989900

Wszystkie oferty
Lista komisów samochodowych
Obserwowane oferty
Blog
Dla partnerów
Regulamin
Polityka prywatności
Sitemap
Kalkulator leasingowy
Leasing samochodu
Leasing samochodu używanego
Kredyt na samochód
Kredyt na samochód używany

Powyższe oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego”