Wszystkie oferty
Obserwowane
Blog

Na naszej platformie możesz obliczyć kredyt na samochód używany dla Ciebie lub Twojej firmy. Skorzystaj z kalkulatora kredytowego całkowicie online!

mies.

%

%

Kredyt na samochód jest zobowiązaniem celowym, czyli takim, które dotyczy finansowania konkretnego celu - w naszym przypadku zakupu pojazdu. Kredyt udzielany jest przez bank osobie fizycznej. Klient od początku trwania umowy jest właścicielem pojazdu.

Jakie pojęcia musisz znać?

Grafika Na czym polega kredyt samochodowy?

Dopasuj rodzaj zobowiązania do swoich potrzeb. Wyróżniamy trzy główne rodzaje kredytu:

Grafika Dowiedz się więcej o rodzajach umów

Każde finansowanie wiąże się z określonymi zasadami, dlatego jeśli rozważasz kredyt na samochód, to warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, aby znaleźć najkorzystniejszą dla swoich potrzeb ofertę.

Grafika Poznaj zalety kredytu

Jeśli chcesz być na bierząco z samochodowymi nowościami, wyjątkowymi wydarzeniami, najnowszymi przepisami i informacjami, o których nigdzie się nie mówi, to zaobserwuj nas na Facebooku, Instagramie i Tiktoku. Znajdziesz tam również profesjonalne materiały stworzone przez naszych ekspertów.

Grafika promująca materiały edukacyjne

Na naszej platformie znajdzeisz wiele ofert samochodów osobowych oraz dosatwczych prosto od dealarów, komisów oraz brokerów samochodowych. Możesz szybko dopasować swoje finansowanie, wybierając dowolną formę finansowania - leasing, pożyczkę leasingową lub kredyt.

Grafika Wszystkie oferty oraz finansowania w jednym miejscu

Kredyt na samochód używany

Kredyt na auto używane to znacznie mniejsze obciążenie dla budżetu niż zakup nowego samochodu z salonu. Nadal jednak kupno auta trzeba dobrze przemyśleć i świadomie wybrać bank, który udzieli finansowania. Jak dostać kredyt na samochód używany?

Na czym polega kredyt na pojazd używany - co warto wiedzieć? 

Kredyt na zakup używanego pojazdu ma charakter celowy. Oznacza to, że kredytobiorca musi przeznaczyć kredyt jedynie na zakup pojazdów mechanicznych w przeciwieństwie do zwykłego finansowania gotówkowego. Używane auto może pochodzić od dealera, ale banki oferują kredyty również na pojazdy z komisów, a nawet sprowadzane z zagranicy. Wnioskować o kredyt może zarówno osoba fizyczna, jak i firma.

Warto wiedzieć, że finansowanie samochodu jest uzależnione od jego ubezpieczenia (i to nie tylko obowiązkowego OC, ale również polisą AC z cesją praw na rzecz banku). W przypadku kredytu na samochód używany, podobnie jak przy finansowaniu zakupu nowego pojazdu, wymagane jest ustanowienie zabezpieczenia dla kredytodawcy.

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy na zakup auta używanego?

 Na rynku znajdziesz wiele ofert kredytów na samochody używane, ale nie zawsze najlepszą opcją będzie ta najtańsza. Przed złożeniem wniosku kredytowego warto porównać ze sobą przynajmniej kilka ofert, uwzględniając:

  • Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania – RRSO definiuje całkowity koszt kredytu w ujęciu rocznym;

  • całkowitą kwotę kredytu – obejmuje całkowitą kwotę do zapłaty, w tym wysokość kapitału, odsetki, prowizje oraz inne opłaty dodatkowe;

  • wkład własny – kwota, jaką kredytobiorca musi dołożyć do kwoty kredytu; nie zawsze będzie wymagany;

  • wysokość rat – wysokość miesięcznego zobowiązania (części kapitałowej i odsetkowej);

  • okres spłaty – czas finansowania samochodu.

Wybierając kredyt, warto uwzględnić wszystkie te parametry, a nie tylko wysokość miesięcznej raty. Wszystkie detale powinny być określone w umowie. Nie zawsze tani kredyt z równymi ratami będzie najlepszym wyborem. Czasami lepiej wybrać niższą kwotę kredytu przy większej wpłacie własnej albo wziąć kredyt w modelu „balonowym”, kiedy ostatnia rata jest wprawdzie wysoka, ale wszystkie pozostałe – bardzo niskie.

Jak wziąć kredyt na samochód używany?

Aby otrzymać kredyt na starszy samochód, kredytobiorca musi przejść całą procedurę w banku. Wystarczy jednak, że znajdziesz samochód, który chcesz kupić, i już możesz składać dokumentację. Do wniosku o kredyt samochodowy należy załączyć:

  • dokumentację samochodu, na który zaciągasz kredyt;

  • dokument tożsamości, a w przypadku złożenia wniosku o kredyt na firmę – zaświadczenie z CEIDG lub odpis z KRS;

  • umowę sprzedaży samochodu albo fakturę;

  • dane do przelewu kwot kredytu na rachunek sprzedawcy.

Co do zasady, aby zaciągnąć kredyt, musisz wykazać zdolność kredytową, więc niezbędne będzie przedłożenie dokumentacji potwierdzającej wysokość i ciągłość dochodów. Część instytucji pożyczkowych oferuje kredyty samochodowe bez BIK, ale jest to związane ze znacznie wyższym oprocentowaniem.

Jakie finansowanie, jeśli nie kredyt na samochód używany?

Jeżeli prowadzisz firmę, kredyt i leasing pełnią bardzo podobną funkcję i pozwalają na finansowanie zakupu samochodu nowego lub używanego. Należy zwrócić jednak uwagę, że koszty spłaty kredytu zwykle będą niższe od leasingu, ale umowa jest mniej elastyczna.

Z kolei leasing ułatwia przeprowadzenie optymalizacji podatkowej. Często też prościej będzie go uzyskać, zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy ze względu na brak historii kredytowej nie mogą ubiegać się o kredyt.

Zasadniczą różnicą między leasingiem a kredytem jest to, że kredytobiorca z chwilą zakupu samochodu staje się jego właścicielem. Leasingobiorca jest jedynie korzystającym, a w dowodzie rejestracyjnym będzie wpisana firma finansująca zakup. Wynika z tego m.in. więcej obostrzeń przy leasingu pojazdu używanego.

Chcesz znaleźć najtańszy kredyt na atrakcyjnych warunkach? Z nami kupisz samochód używany, o jakim marzysz. Sprawdź nasz kalkulator i ustal warunki, na jakich chcesz spłacić kredyt. Nasi doradcy udzielają niezbędnych wskazówek dotyczących finansowania, umowy kredytowej oraz innych kwestii związanych z zakupem pojazdu.

Logo MotoRata

Na naszej platformie znajdziesz dziesiątki samochodów dostępnych w leasingu, pożyczce leasingowej lub kredycie prosto od dealerów oraz brokerów.

MotoRata Sp. z o.o.

ul. Gen. Józefa Sowińskiego 4

40-018 Katowice

NIP: 9542845141

KRS: 0000989900

Wszystkie oferty
Lista komisów samochodowych
Obserwowane oferty
Blog
Dla partnerów
Regulamin
Polityka prywatności
Sitemap
Kalkulator leasingowy
Leasing samochodu
Leasing samochodu używanego
Kredyt na samochód
Kredyt na samochód używany

Powyższe oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego”