Wszystkie oferty
Obserwowane
Blog

Na naszej platformie możesz obliczyć leasing samochodu dla Ciebie lub Twojej firmy. Skorzystaj z kalkulatora leasingowego całkowicie online!

mies.

%

%

Jest to umowa stosunków cywilnoprawnych, w ramach której finansujący, zwany leasingodawcą przekazuje drugiej stronie korzystającej tzw. leasingobiorcy prawo do korzystania z określonej rzeczy (pojazdu lub rzeczy nieruchomej), w czasie określonym warunkami umowy oraz za określoną cenę.

Na wartość umowy składają się ustalone w harmonogramie kontraktu:

Grafika Na czym polega leasing samochodu?

Dopasuj rodzaj zobowiązania do swoich potrzeb. Wyróżniamy dwa główne rodzaje leasingu:

Grafika Dowiedz się więcej o rodzajach umów

Jeśli rozważasz skorzystanie z opcji leasingu samochodu osobowego dla siebie lub dla swoich pracowników, warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty, porównać je ze sobą i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Poznaj wszystkie zalety takiego rozwiązania.

Grafika Poznaj zalety leasingu i podatki

Jeśli chcesz być na bierząco z samochodowymi nowościami, wyjątkowymi wydarzeniami, najnowszymi przepisami i informacjami, o których nigdzie się nie mówi, to zaobserwuj nas na Facebooku, Instagramie i Tiktoku. Znajdziesz tam również profesjonalne materiały stworzone przez naszych ekspertów.

Grafika promująca materiały edukacyjne

Na naszej platformie znajdzeisz wiele ofert samochodów osobowych oraz dosatwczych prosto od dealarów, komisów oraz brokerów samochodowych. Możesz szybko dopasować swoje finansowanie, wybierając dowolną formę finansowania - leasing, pożyczkę leasingową lub kredyt.

Grafika Wszystkie oferty oraz finansowania w jednym miejscu

Leasing samochodu

Finansowanie z własnych środków zakupu drogiego auta z salonu samochodowego to często wydatek ponad siły nie tylko wielu konsumentów, lecz także przedsiębiorców. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się skorzystanie z dostępnych metod finansowania, jak na przykład leasing. Na czym polega leasing auta i jak go wybrać?

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing stanowi połączenie umowy kredytu i dzierżawy. Może dotyczyć różnego rodzaju aktywów o wysokiej wartości, w tym samochodów nowych i używanych. Leasing auta polega na tym, że leasingodawca nabywa samochód, który następnie przekazuje w użytkowanie leasingobiorcy na czas trwania umowy.

Korzystający, w zamian za skorzystanie z auta, uiszcza miesięczną ratę leasingową. Po zakończeniu umowy leasingowej może, ale nie musi, stać się właścicielem pojazdu. Przez czas użytkowania samochodu należy on do firmy leasingowej.

Relacje między finansującym oraz korzystającym, a także szczegółowe warunki współpracy reguluje umowa leasingu. To w niej znajdują się informacje m.in. o przedmiocie leasingu, kwocie wykupu, wysokości opłaty wstępnej czy liczbie rat leasingu.

Jakie są rodzaje leasingu samochodu osobowego?

Wyróżnia się różne rodzaje leasingu, choć w praktyce najpopularniejsze z nich to leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się też leasing konsumencki, przeznaczony dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Leasing operacyjny jest najbardziej zbliżony do umowy najmu. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć opłatę wstępną, ratę leasingową w części kapitałowej i odsetkowej oraz koszty związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu. Amortyzacja jest obowiązkiem firmy leasingowej. Podatek VAT odlicza się sukcesywnie od każdej raty. Decyzja o wykupie przedmiotu leasingu należy do korzystającego.

Z kolei leasing finansowy przypomina kredyt. Pozwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu: odpisów amortyzacyjnych, części odsetkowej raty oraz kosztów użytkowania przedmiotu. Podatek VAT odlicza się od wartości całej transakcji. Amortyzacji dokonuje leasingobiorca, natomiast auto przechodzi na własność korzystającego wraz ze spłatą ostatniej raty.

Co zrobić z samochodem po zakończeniu umowy leasingu?

Umowa leasingu operacyjnego przewiduje możliwość wykupu celem dalszej odsprzedaży lub korzystania. Odliczenie kosztu wykupu oraz podatku VAT zależy od tego, czy:

  • korzystający zdecydował się na korzystanie z samochodu wyłącznie w związku z działalnością czy również do celów prywatnych;

  • wykup następuje wyłącznie w ramach działalności czy prywatnie.

W najbardziej sprzyjających warunkach przedsiębiorca będzie mógł odliczyć nawet 100% kosztu i 100% podatku od towarów i usług od bieżących wydatków związanych z pojazdem.

Jakie są zalety leasingu samochodowego?

Leasing dla firm i osób fizycznych niesie ze sobą wiele zalet względem innych form finansowania, jak np. dostęp do procedury uproszczonej, minimalne obciążenie środków własnych, oszczędność czasu, korzyści podatkowe.

  • Dostęp do procedury uproszczonej – do zawarcia umowy i przekazania auta wystarczy udostępnienie podstawowych dokumentów, takich jak dowód osobisty, zaświadczenie o wpisie do CEIDG lub KRS oraz numery NIP i REGON. Nie występują tutaj skomplikowane zabezpieczenia i rozbudowana ocena zdolności kredytowej jak w przypadku kredytu.

  • Minimalne obciążenie środków własnych – leasing pozwala na korzystanie z nowego samochodu bez ponoszenia dużych kosztów na starcie. Czynsz inicjalny waha się w zależności od oferty od 0,5% do 10% wartości przedmiotu leasingu.

  • Oszczędność czasu – samochód należy do firmy leasingowej, dlatego korzystający nie musi zajmować się takimi kwestiami jak ubezpieczenie czy rejestracja pojazdu.

  • Korzyści podatkowe – leasing pozwala na zwiększenie kosztów prowadzenia działalności i obniżenie zobowiązania podatkowego.

Sprawdź ofertę samochodów dostępnych od ręki i wybierz formę finansowania dopasowaną do swoich potrzeb. Leasing, kredyt, a może wynajem długoterminowy? Dowiedz się jak wybrać najlepszą formę finansowania. Przekonaj się, jak łatwo wziąć nowe auto w leasing oraz jak wygląda procedura leasingu samochodu używanego. Poznaj nasz kalkulator leasingu i najlepsze oferty na rynku!

Logo MotoRata

Na naszej platformie znajdziesz dziesiątki samochodów dostępnych w leasingu, pożyczce leasingowej lub kredycie prosto od dealerów oraz brokerów.

MotoRata Sp. z o.o.

ul. Gen. Józefa Sowińskiego 4

40-018 Katowice

NIP: 9542845141

KRS: 0000989900

Wszystkie oferty
Lista komisów samochodowych
Obserwowane oferty
Blog
Dla partnerów
Regulamin
Polityka prywatności
Sitemap
Kalkulator leasingowy
Leasing samochodu
Leasing samochodu używanego
Kredyt na samochód
Kredyt na samochód używany

Powyższe oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego”