Wszystkie oferty
Obserwowane
Blog

Na naszej platformie możesz obliczyć kredyt na samochód dla Ciebie lub Twojej firmy. Skorzystaj z kalkulatora kredytowego całkowicie online!

mies.

%

%

Kredyt na samochód jest zobowiązaniem celowym, czyli takim, które dotyczy finansowania konkretnego celu - w naszym przypadku zakupu pojazdu. Kredyt udzielany jest przez bank osobie fizycznej. Klient od początku trwania umowy jest właścicielem pojazdu.

Jakie pojęcia musisz znać?

Grafika Na czym polega kredyt samochodowy?

Dopasuj rodzaj zobowiązania do swoich potrzeb. Wyróżniamy trzy główne rodzaje kredytu:

Grafika Dowiedz się więcej o rodzajach umów

Każde finansowanie wiąże się z określonymi zasadami, dlatego jeśli rozważasz kredyt na samochód, to warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, aby znaleźć najkorzystniejszą dla swoich potrzeb ofertę.

Grafika Poznaj zalety kredytu

Jeśli chcesz być na bierząco z samochodowymi nowościami, wyjątkowymi wydarzeniami, najnowszymi przepisami i informacjami, o których nigdzie się nie mówi, to zaobserwuj nas na Facebooku, Instagramie i Tiktoku. Znajdziesz tam również profesjonalne materiały stworzone przez naszych ekspertów.

Grafika promująca materiały edukacyjne

Na naszej platformie znajdzeisz wiele ofert samochodów osobowych oraz dosatwczych prosto od dealarów, komisów oraz brokerów samochodowych. Możesz szybko dopasować swoje finansowanie, wybierając dowolną formę finansowania - leasing, pożyczkę leasingową lub kredyt.

Grafika Wszystkie oferty oraz finansowania w jednym miejscu

Kredyt na samochód

Kredyt na zakup pojazdu to jeden ze sposobów finansowania kosztownego składnika majątku przeznaczony zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Po otrzymaniu kwoty kredytu kredytobiorca może pozwolić sobie na zakup auta, a pojazd od razu staje się jego własnością. W zamian za to obciąża go obowiązek spłaty miesięcznych rat na rzecz kredytodawcy. Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy i o czym warto pamiętać?

Jak wziąć kredyt samochodowy i kto go udziela?

O standardowy kredyt samochodowy możesz starać się przede wszystkim w banku, ale usługi finansowania świadczą też dealerzy. Kredyt na auto ma charakter celowy, co oznacza, że można przeznaczyć go wyłącznie na zakup pojazdu. Kredyt gotówkowy jest wyżej oprocentowany, dlatego będzie mniej atrakcyjnym rozwiązaniem dla kredytobiorcy.

Co musisz wiedzieć, jeśli chcesz wziąć kredyt na samochód?

Zanim złożysz wniosek o kredyt na samochód, zapoznaj się z warunkami przynajmniej kilku ofert kredytów. Podstawowe znaczenie mają następujące parametry dokładnie opisane w umowie o kredyt samochodowy:

 • rzeczywista roczna stopa oprocentowania – określa całkowity koszt kredytu w stosunku rocznym;

 • wkład własny – kwota, jaką kredytobiorca musi dołożyć do sumy otrzymanej od banku; wkład własny nie zawsze będzie wymagany;

 • całkowita kwota do zapłaty – obejmuje zarówno kapitał, odsetki, jak i opłaty dodatkowe;

 • wysokość rat i okres spłaty – określa miesięczne zobowiązanie oraz czas, przez jaki będziesz spłacał kredyt na samochód;

 • sposób zabezpieczenia zobowiązania – przy spłacie kredytu na auto będzie nim właśnie samochód.

Przed udzieleniem kredytu bank bada zdolność kredytową wnioskodawcy na podstawie dokumentacji potwierdzającej wysokość i stabilność dochodów. Kredyt samochodowy na firmę łatwiej otrzymają przedsiębiorcy, którzy mają rozbudowaną historię kredytową.

Pamiętaj, że najtańszy kredyt samochodowy nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Czasami lepiej zaciągnąć kredyt droższy, który spłacisz wcześniej, ale z niższą prowizją lub atrakcyjnym ubezpieczeniem.

Jakie są rodzaje kredytów samochodowych?

Kredyt na samochód możesz otrzymać w jednym z kilku wariantów. W przypadku kredytu standardowego zobowiązanie jest rozkładane na maksymalnie 8–10 lat, a kredytobiorca co miesiąc spłaca raty równe lub malejące. Możesz też zaciągnąć kredyt na samochód w modelu 50/50, gdzie spłata jest rozłożona na dwie transze.

Kolejny rodzaj to kredyt balonowy. Kredyt z ratą balonową przewiduje niskie raty w okresie spłaty oraz wysoką ostatnią ratę obejmującą 20% wartości auta lub więcej (właśnie od ostatniej raty pochodzi nazwa).

Kiedy warto wziąć kredyt samochodowy?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić auto na kredyt. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest kredyt na nowy samochód, ponieważ w takiej sytuacji można liczyć na atrakcyjne oprocentowanie i korzystne warunki spłaty. Im starszy samochód, tym mniej opłacalne będą warunki spłaty zobowiązania. Dla firm kredyt na samochód używany lub kredyt na nowe auto jest szansą na powiększenie floty relatywnie niskim kosztem.

Jak otrzymać kredyt samochodowy?

Starając się o kredyt, należy złożyć wniosek uzupełniony m.in. o:

 • dokumenty potwierdzające dochody;

 • kserokopię dowodu osobistego;

 • umowę sprzedaży samochodu;

 • zaświadczenie o braku wpisu auta do rejestru zastawów.

Kupując samochód na firmę, trzeba również załączyć zaświadczenia z CEIDG albo odpis z KRS.

Leasing czy kredyt na samochód?

Kredyt samochodowy należy odróżnić od leasingu. Finansowanie leasingowe jest skierowane głównie do firm, choć coraz częściej można spotkać się z leasingiem konsumenckim. W praktyce oprocentowanie kredytów samochodowych często okazuje się tańsze niż leasing, który z kolei jest bardziej elastyczny i łatwiejszy do otrzymania. Można wyróżnić różne rodzaje leasingu, spośród których najpopularniejsze są:

 • leasing finansowy;

 • leasing operacyjny.

Warto pamiętać, że kredyt samochodowy jest chętniej udzielany osobom o dobrze udokumentowanej historii kredytowej. Przy wyborze kredytu trzeba jednak liczyć się z większą ilością formalności niż przy leasingu.

Jak finansować pojazd i jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Chcesz kupić auto na raty, ale nie wiesz, jaki rodzaj kredytu wybrać? Sprawdź kalkulator kredytu samochodowego lub zapytaj naszych specjalistów, którzy podpowiedzą Ci, jak możesz sfinansować zakup samochodu. Bardzo istotne jest dokładne porównanie kredytów. Przejrzyj ranking kredytów samochodowych, a następnie wybierz opłacalny i tani kredyt i ciesz się z wymarzonego samochodu już dziś! Skonsultuj się z naszym doradcą, jeśli masz wątpliwości w zakresie takich tematów, jak np. wniosek o kredyt, pożyczka na samochód, ubezpieczenia, jak uzyskać kredyt, na co zwrócić uwagę wybierając kredyt, jak finansować swój samochód, czy warto wybrać kredyt samochodowy, czym jest okres kredytowania. 

Logo MotoRata

Na naszej platformie znajdziesz dziesiątki samochodów dostępnych w leasingu, pożyczce leasingowej lub kredycie prosto od dealerów oraz brokerów.

MotoRata Sp. z o.o.

ul. Gen. Józefa Sowińskiego 4

40-018 Katowice

NIP: 9542845141

KRS: 0000989900

Wszystkie oferty
Lista komisów samochodowych
Obserwowane oferty
Blog
Dla partnerów
Regulamin
Polityka prywatności
Sitemap
Kalkulator leasingowy
Leasing samochodu
Leasing samochodu używanego
Kredyt na samochód
Kredyt na samochód używany

Powyższe oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego”