Wysokość raty leasingu a rosnące stopy procentowe – dowiedz o ile może wzrosnąć miesięczna rata

Nietrudno zauważyć, że raty leasingu na samochód są powiązane z rosnącymi stopami procentowymi. Na własnej skórze odczuwa to wielu przedsiębiorców. W przypadku rosnącej inflacji muszą oni opłacać większą ratę za auto. Przełom 2021 i 2022 roku przyniósł wiele zmian w leasingach na samochody. Rosnące stopy procentowe mają bowiem bezpośredni wpływ na wskaźniki używane w finansowaniu pojazdów. Jak oprocentowane są leasingi samochodowe? Z czego składa się rata za leasing na auto? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz poniżej.

Grafika artykułu Wysokość raty leasingu a rosnące stopy procentowe – dowiedz o ile może wzrosnąć miesięczna rata

Oprocentowanie leasingów na samochody osobowe

Jak oprocentowane są leasingi na samochody osobowe? Wiele zależy tu od warunków umowy. W kontekście oprocentowania występują tu dwa rozwiązania:

  • leasing oparty na zmiennym oprocentowaniu;
  • leasing samochodowy ze stałym oprocentowaniem.

Leasing na samochód — oprocentowanie zmienne

Leasing samochodowy z oprocentowaniem zmiennym jest dobrym rozwiązaniem w czasie stabilizacji gospodarczej kraju. Opiera się on bowiem na wskaźnikach związanych z inflacją. Jednym z narzędzi walki z rosnącymi cenami jest podnoszenie stóp procentowych. Wraz z nimi rosną dwa ważne dla leasingów na samochody wskaźniki. To WIBOR 1M lub 3M. Na ich podstawie wyliczane są kwoty finansowania. Wzrost wskaźnika powoduje, że rata leasingu stanie się wyższa. W teorii powinna zmniejszać się wraz ze spadkiem wartości WIBOR. Nie wszystkie firmy finansujące mają ten zapis w umowie. Warto sprawdzić to przed decydującym podpisem na dokumentach leasingu samochodu. W większości jest to jednak regułą. Podsumowując, niska rata za leasing samochodu osobowego będzie rosła w przypadku podniesienia stóp procentowych. Przy ich obniżaniu leasingobiorca będzie płacił mniej. Ten rodzaj finansowania jest idealny podczas gospodarczego wzrostu gospodarczego kraju. Także podczas końca okresu inflacji i obniżania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej NBP.

Stałe oprocentowanie w leasingach samochodowych

Stałe oprocentowanie w leasingach samochodowych jest mało popularne. Finansujący rzadko mają je w swojej ofercie. Chętniej jednak udzielają leasingów ze zmienną stopą. Wynika to głównie z ryzyka, jakie ponosi finansujący w wypadku dużej inflacji. Okazać się może, że stała rata za leasing samochodu będzie niska wobec wartości pieniądza. Nikt nie zakłada aż tak drastycznych wydarzeń na rynkach finansowych. Ryzyko inflacyjne ponosi tu jednak finansujący leasing na auto. W takim przypadku rata za samochód jest najczęściej stała. Leasing samochodowy ze stałym oprocentowaniem to stabilne rozwiązanie. Jest opłacalne podczas załamania gospodarczego i rosnącej inflacji. Rata za samochód pozostaje bowiem na stałym poziomie przez cały okres finansowania. Warto tu jednak podkreślić, że oprocentowanie stałe jest zawsze nieco wyższe od zmiennego. To swoiste zabezpieczenie na wypadek rosnących wskaźników WIBOR 1M i 3M.

O ile zwiększyły się raty leasingowe w ciągu ostatniego roku?

Jak zwiększyły się raty za leasing samochody w ostatnim czasie? Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej. Inflacja ma bowiem spore przełożenie na finansowanie pojazdów w leasingu. Wysokość raty zależna tu jest od wspomnianego wcześniej wskaźnika WIBOR. Należy zacząć od sprawdzenia, jak zmienił się on na przestrzeni 2021 i 2022 roku.

  • WIBOR 3M na dzień 11 maja 2021 roku: 0,21 proc.
  • WIBOR 3M na dzień 10 maja 2022 roku: 6,31 proc.

Rodzi się zatem pytanie, ile wzrosły raty za leasing samochodowy? Poniżej znajdują się przybliżone kwoty, o jakie zwiększyły się raty. Przyjmujemy, że nabywca dokonuje 10% wpłaty i pozostawia 1% wykupu samochód. To najpopularniejsze rozwiązanie. Będzie więc ono przydatne większości spośród leasingobiorców.

RATA W MAJU 2021 1000 zł 1500 zł 2000 zł 3000 zł 4000 zł
CZAS DO KOŃCA UMOWY PRZYBLIŻONA KWOTA, O JAKĄ WZROSŁY RATY ZA LEASING SAMOCHODU DO MAJA 2022 ROKU
1 ROK 30 zł 40 zł 55 zł 85 zł 110 zł
2 LATA 55 zł 80 zł 110 zł 160 zł 215 zł
3 LATA 80 zł 120 zł 160 zł 240 zł 320 zł
4 LATA 105 zł 160 zł 210 zł 320 zł 425 zł
5 LAT 130 zł 200 zł 265 zł 400 zł 530 zł

Z tabeli wyraźnie wynika, że wielkość podwyżki zależna jest od wysokości kapitału do spłacenia. Najwięcej stracą zatem osoby, które zawarły umowę w 2021 roku. One bowiem najdotkliwiej odczują wzrost stóp procentowych.

Jaka jest alternatywa dla leasingu samochodowego ze zmienną stopą procentową?

Alternatywą jest leasing oparty na stałej stopie oprocentowania. Jak pisaliśmy wcześniej, nie jest on popularny wśród finansujących. Warto jednak zapytać, czy znajduje się w ofercie. Porównanie obu rozwiązań zajmie tylko chwilę. Może jednak w przyszłości zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy. Alternatywą może być też wynajem długoterminowy. Jednak i tu istotna jest podstawa oprocentowania. Należy wybrać opcję ze stałą ratą za wynajem auta. W tym przypadku można oszczędzić też na kosztach ubezpieczenia i serwisowania pojazdu. Stała rata za wynajem długoterminowy samochodu jest bowiem rozpisana na cały okres najmu. Nie zmienia się wtedy w czasie. W wielu przypadkach może być to świetną alternatywą dla leasingu samochodu osobowego.