Wszystkie oferty
Obserwowane
Blog

Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie długoterminowym

Wynajem długoterminowy to forma finansowania, która sprawdzi się zarówno w przypadku osób prywatnych, które nie chcą inwestować własnych środków w zakup samochodu, jak również firm. To przede wszystkim wygodna opcja i korzystna alternatywa dla kredytu bankowego lub leasingu. Na czym polega specyfika tego produktu finansowego?

Grafika artykułu Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie długoterminowym

Wynajem długoterminowy – charakterystyka

Pod względem prawno-formalnym, wynajem długoterminowy to umowa leasingu z opcją wykupu lub umowa dzierżawy. Klient płaci jedną, miesięczną ratę i użytkuje wydzierżawiony pojazd przez cały czas trwania umowy, a na koniec z reguły zwraca go firmie wynajmującej. Auto na abonament można wynająć na okres od 12 do nawet 72 miesięcy.

Najem długoterminowy auta – dla kogo?

Najem długoterminowy to atrakcyjne rozwiązanie dla firm, które ze względów wizerunkowych chcą często wymieniać swoją flotę. Osoby prywatne, które nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego auta lub je często zmieniają, z pewnością także zwrócą się w stronę ogłoszeń wynajmu długoterminowego.

Auto na abonament przez cały okres trwania umowy pozostaje własnością firmy wynajmującej. Użytkownik otrzymuje auto bez ponoszenia wkładu własnego. Teoretycznie wynajem długoterminowy samochodu nie uwzględnia wykupu auta pod koniec trwania umowy, ale są to tak naprawdę kwestie do ustalenia indywidualnie. W ramach kontraktu użytkownik może liczyć na kompleksową obsługę pojazdu – od rejestracji i wymiany opon, poprzez serwis, po koordynację szkód i ubezpieczenie. Po stronie użytkownika pozostaje jedynie tankowanie oraz eksploatowanie auta zgodnie z zapisami umowy, np. pilnowanie limitu kilometrów.

Wynajem długoterminowy jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, które cenią minimum formalności, niskie raty, wliczony serwis i krótki okres zobowiązań, jednym słowem – komfort i luksus poruszania się nowym, sprawnym autem, a nie zależy im na posiadaniu pojazdu na własność.

Koszty wynajmu a podatki

Koszt wynajmu samochodu w przypadku firm, zaliczany jest w pełni do kosztów uzyskania przychodów. W sytuacji, gdy pojazd został zgłoszony do urzędu skarbowego i eksploatowany jest wyłącznie do celów firmowych, podatek VAT od ponoszonych kosztów z tytułu jego wynajmu i eksploatacji może być odliczony w 100%.

Korzyści wynajmu długoterminowego

Istnieje szereg korzyści, które przemawiają za wynajmem długoterminowym samochodów. Kluczową kwestią jest wygoda oraz bezpieczeństwo dla użytkownika. Wynajem długoterminowy nie ogranicza także zdolności kredytowej firmy, nie zamraża kapitału. Stały, miesięczny abonament pozwala precyzyjniej planować budżet, to również komfort dla osób, które nie mają czasu na poszukiwania ubezpieczycieli, rejestracje, organizowanie wymiany opon, serwisu, przeglądów i dochodzenie odszkodowań. Po zakończeniu wynajmu samochód jest zwracany i wymieniany na nowy, bez konieczności zajmowania się sprzedażą. 

Najem zapewnia prostsze procedury oraz minimum formalności. Dla przedsiębiorców, utrata wartości rezydualnej auta wiąże się z ponoszeniem znacznych, dodatkowych kosztów; w wynajmie długoterminowym ryzyko utraty wartości pojazdu leży po stronie firmy wynajmującej. To właśnie wartość rezydualna jest głównym składnikiem ceny wynajmu.

Wynajem – krok po kroku

Decydując się na wynajem długoterminowy, przeanalizuj dostępne oferty oraz własny budżet, następnie skontaktuj się z firmą zajmującą się wynajmem pojazdów długoterminowo. Warto dowiedzieć się przed wizytą, jakie dokumenty powinieneś przygotować.

W przypadku przedsiębiorców w większości przypadków wystarczy przygotować numer NIP firmy, potwierdzenie dochodów oraz skan dowodu tożsamości.

Jeśli wniosek o finansowanie składa osoba prywatna, oprócz dowodu osobistego potrzebuje także zaświadczenia o dochodach. Analiza wniosku trwa do 24-48h. Jeśli decyzja jest pozytywna, podpisujesz umowę i umawiasz się na odbiór auta. Oczywiście komplet dokumentów może różnić się w zależności od firmy wynajmującej, dlatego upewnij się wcześniej, co powinieneś mieć przy sobie, tak by proces zawarcia kontraktu przebiegł jak najsprawniej.

Wynajem długoterminowy w Polsce

Wynajem długoterminowy cieszy się na polskim rynku sporą popularnością. Początkowo był zarezerwowany jedynie dla większych przedsiębiorstw oraz instytucji, obecnie dostępny jest również dla małych i średnich firm oraz klientów indywidualnych. Aktualna oferta wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce stale się poszerza. Pomimo spadku podaży aut z powodu pandemii, auta na wynajem są dostępne dla klientów biznesowych oraz indywidualnych w licznych modelach, o wielu standardach wykończenia. Obowiązujące od nowego roku przepisy podatkowe związane z Polskim Ładem, faworyzujące wynajem kosztem leasingu, dotyczą likwidacji preferencyjnych zasad opodatkowania tzw. wykupu prywatnego auta z leasingu i zbycia tego pojazdu. Utrwalą one trend wzrostowy udziału wynajmu długoterminowego w sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce. W dynamicznym otoczeniu gospodarczym, wynajem długoterminowy jawi się jako niezwykle atrakcyjna forma finansowania auta i tak zapewne pozostanie przez dłuższy czas.

Aby być na bieżąco z nowymi ofertami oraz informacjami z świata motoryzacji, zapisz się do naszego newslettera.

Logo MotoRata

Na naszej platformie znajdziesz dziesiątki samochodów dostępnych w leasingu, pożyczce leasingowej lub kredycie prosto od dealerów oraz brokerów.

MotoRata Sp. z o.o.

ul. Gen. Józefa Sowińskiego 4

40-018 Katowice

NIP: 9542845141

KRS: 0000989900

Wszystkie oferty
Lista komisów samochodowych
Obserwowane oferty
Blog
Dla partnerów
Regulamin
Polityka prywatności
Sitemap
Kalkulator leasingowy
Leasing samochodu
Leasing samochodu używanego
Kredyt na samochód
Kredyt na samochód używany

Powyższe oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego”