Wszystkie oferty
Obserwowane
Blog

Jak wygląda i ile trwa procedura uzyskania leasingu na samochód?

Jak wygląda i ile trwa procedura leasingu? Jakie dokumenty potrzebne są do leasingu na samochód? Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć wcześniej!

Grafika artykułu Jak wygląda i ile trwa procedura uzyskania leasingu na samochód?

Jak wygląda procedura uzyskania leasingu?

Procedura uzyskania leasingu jest wygodna i nieskomplikowana. Dotyczy to zarówno dużych, średnich, jak i małych przedsiębiorstw. W każdej sytuacji leasingodawcy dbają o minimum formalności. Sama zaś procedura przebiega szybko i fachowo. Zabezpieczeniem leasingu jest samochód. Aż do momentu zakończenia umowy jest on własnością finansującego. Warto jednak wcześniej zapoznać się z ofertami firm, aby wybrać optymalną dla własnych potrzeb. Każdy z leasingodawców na podobny tryb przyznawania finansowania na samochód. Można podzielić je na etapy:

 • złożenie wniosku o leasing na samochód;
 • rozpatrywanie wniosku;
 • weryfikacja dostawcy i przedmiotu leasingu;
 • podpisanie umowy na leasing samochodu;
 • odbiór samochodu w leasingu.

Wniosek o finansowanie leasingu na samochód

Złożenie wniosku o leasing na samochód jest formalnością rozpoczynającą proces finansowania. Znajdują się w nim podstawowe dane firmy i samochodu do leasingu. W wielu przypadkach wniosek taki można złożyć przez e-mail. W przypadkach bardziej złożonych konieczne może być przesłanie dokumentów finansowych przedsiębiorstwa.

Rozpatrzenie wniosku o leasing na auto

Rozpatrzenie wniosku o leasing na samochód zależy od wiarygodności płatniczej. Przedsiębiorstwo i właściciel są weryfikowani pod tym kątem w bazach typu BIK, czy KRD. W przypadku negatywnej weryfikacji leasingodawca może postawić dodatkowe warunki. Może to być zwiększenie kwoty pierwszej wpłaty. Niekiedy tradycyjna forma leasingu na samochód jest niemożliwa. Warto wtedy wystąpić o kredytowanie bez sprawdzania wiarygodności płatniczej w BIK-u. Zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie dokumentów finansowych przedsiębiorstwa.

Weryfikacja dostawcy i leasingowanego samochodu

Po załatwieniu formalności finansowych czas na weryfikację leasingowanego samochodu. W przypadku pojazdów nowych sprawa jest ułatwiona. Najczęściej kupowane są one w salonach sprzedaży. Problemem może być sprzęt specjalistyczny lub samochody używane. Niekiedy zachodzi konieczność wyceny pojazdu przez rzeczoznawcę. Jego koszt obciąża wnioskującego o leasing.

Podpisanie umowy leasingu na samochód

Po weryfikacji leasingowanego samochodu nie ma już przeszkód, by podpisać umowę. W przypadku finansowania u znacznej wartości niezbędna może okazać się osobiste spotkanie stron. Umowa na samochody osobowe często podpisywana jest jednostronnie u przedstawiciela w salonie. Po odbiorze samochodu do nabywcy przesyłane są kopie umów potwierdzone przez leasingodawcę. Po złożeniu podpisu należy dokonać wpłaty czynszu inicjalnego. To ustalona wcześniej wpłata własna. Od tego zależne jest wydanie samochodu.

Odbiór samochodu w leasingu

Po pozytywnej weryfikacji leasingodawca zamawia wybrany samochód u dostawcy. Ten wystawia fakturę sprzedaży wystawioną na finansującego. Wraz z nią przesyła wszelkie dokumenty niezbędne do rejestracji pojazdu. Po załatwieniu formalności urzędowych auto gotowe jest do odbioru. W przypadku leasingów na nowy samochód najczęściej odbiera się go u dealera.

Ile trwa procedura leasingu na samochód?

Wbrew pozorom procedura przyznania leasingu na samochód jest szybka. Wynika to ze stosowania tzw. uproszczonej weryfikacji. Sytuacja najprostsza jest w przypadku aut osobowych i dostawczych. Średni czas oczekiwania na odbiór pojazdu wynosi:

 • leasing nowego samochodu osobowego – 1 do 2 dni roboczych;
 • leasing używanego samochodu osobowego – 1 do 5 dni roboczych;
 • leasing na samochód dostawczy – 1 do 2 dni roboczych;
 • nowe samochody ciężarowe i ciągniki siodłowe – 1 do 2 dni roboczych;
 • pojazdy nietypowe — do 14 dni roboczych.

Jakie dokumenty potrzebne są do leasingu na samochód?

Dokumenty potrzebne do leasingu na samochód zależą głównie od kwoty finansowania. Na ich podstawie sprawdzana jest nie tylko wiarygodność nabywcy, ale i możliwości spłaty auta. Podczas leasingu na samochody osobowe najczęściej stosuje się procedurę uproszczoną. Jest ona uwarunkowana dokonaniem czynszu inicjalnego. Jego wartość określana jest przez leasingodawcę. Zazwyczaj wynosi 10% wartości auta. Jakie dokumenty są potrzebne do uproszczonej procedury leasingu na samochód?

 • Dane rejestrowe firmy — najczęściej NIP i REGON przedsiębiorstwa;
 • Dowody osobiste — przedsiębiorcy, wspólników lub osób reprezentujących firmę;
 • W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność — dowód osobisty współmałżonka;
 • Wniosek o przyznanie leasingu na samochód.

Czy firma rozpoczynająca działalność może uzyskać leasing na samochód?

Nie każdy leasingodawca chce udzielać finansowania młodym firmom. Nie znaczy to jednak, że sprawa jest z miejsca przegrana. Staż w branży ma duże znaczenie dla wiarygodności firmy. Na podstawie historii operacji finansowych można uzyskać dostęp do procedury uproszczonej. Jest to możliwe dla firm obecnych na rynku 6-12 miesięcy. W przypadku nowo otwartej działalności finansujący ustalają opłatę początkową na poziomie 20%. Jest to najczęstszy wymóg dla młodych firm. Problematyczny może być jednak zakup drogich pojazdów lub młody wiek przedsiębiorcy. Na bezproblemowy leasing samochodu mogą liczyć przedsiębiorstwa z kilkunastomiesięczną i większą historią. Opłata wstępna wynosi standardowo 10% wartości auta. Umowa procedowana jest w trybie uproszczonym. 

Aby być na bieżąco z nowymi ofertami oraz informacjami z świata motoryzacji, zapisz się do naszego newslettera.

Logo MotoRata

Na naszej platformie znajdziesz dziesiątki samochodów dostępnych w leasingu, pożyczce leasingowej lub kredycie prosto od dealerów oraz brokerów.

MotoRata Sp. z o.o.

ul. Gen. Józefa Sowińskiego 4

40-018 Katowice

NIP: 9542845141

KRS: 0000989900

Wszystkie oferty
Lista komisów samochodowych
Obserwowane oferty
Blog
Dla partnerów
Regulamin
Polityka prywatności
Sitemap
Kalkulator leasingowy
Leasing samochodu
Leasing samochodu używanego
Kredyt na samochód
Kredyt na samochód używany

Powyższe oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego”